500 m2 kapalı alanda profesyonel hizmet için mesleğinde uzman, işini seven bir çalışma kadrosu ve müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutan bir firma. Ayboy Elektrostatik Toz Boya, Fırın Boya, Statik Boya

Ayboy Elektrostatik Toz Boya Hakkında daha fazla bilgi.

Toz boya, 1960’larda Kuzey Amerika’da piyasaya sürülmesinden bu yana son derece popüler hale gelen kuru bir bitirme işlemidir. Toplam endüstriyel boya pazarının %15’inden fazlasını temsil eden toz, geniş bir ürün yelpazesinde kullanılmaktadır. Gittikçe daha fazla şirket, maksimum üretime, gelişmiş verimliliklere ve basitleştirilmiş çevresel uyumluluğa izin veren yüksek kaliteli, dayanıklı bir son kat için toz boyaları tercih ediyor. Fonksiyonel (koruyucu) ve dekoratif kaplamalar olarak kullanılan toz boyalar neredeyse sınırsız renk ve doku yelpazesinde mevcuttur ve teknolojik gelişmeler mükemmel performans özellikleri ile sonuçlanmıştır.

Toz Boya’nın avantajları;

  • Uzun ömürlülük

  • Dayanıklılık

  • Korozyon direnci

  • Aşınma direnci

  • Darbe direnci

  • Çizilme direnci

  • UV ışını direnci

Toz Boya Nasıl Çalışır?

Toz boyalar, iyileştiriciler, pigmentler, tesviye maddeleri, akış düzenleyiciler ve diğer katkı maddeleri ile birleştirilmiş polimer reçine sistemlerine dayanmaktadır. Bu bileşenler eritilerek karıştırılır, soğutulur ve un gibi homojen bir toz halinde öğütülür. Elektrostatik püskürtmeli biriktirme (ESD) adı verilen bir işlem, tipik olarak, bir metal alt-tabakaya toz kaplamanın uygulanmasını sağlamak için kullanılır. Bu uygulama yöntemi, toz parçacıklarına elektrostatik yük uygulayan ve daha sonra topraklanmış parçaya çekilen bir püskürtme tabancası kullanır. Toz kaplamanın uygulanmasından sonra parçalar, ısı ilavesiyle kaplamanın kimyasal olarak reaksiyona girerek uzun moleküler zincirler üreterek yüksek çapraz bağlantı yoğunluğu ile sonuçlanan bir kürleme fırınına girer. Bu moleküler zincirler bozulmaya karşı çok dirençlidir. Bu tip uygulama, tozların uygulanmasında en yaygın yöntemdir. Toz boyalar, plastikler ve orta yoğunluklu sunta (MDF) gibi metalik olmayan alt tabakalara da uygulanabilir.

Bazen bir akışkan yatak uygulaması sırasında bir toz kaplama uygulanır. Önceden ısıtılmış parçalar bir akışkanlaştırıcı toz hunisine daldırılır ve kaplama erir ve parça üzerinden dışarı akar. Parçanın kütlesine ve sıcaklığına ve kullanılan tozun tipine bağlı olarak sonradan kürleme gerekebilir. Hangi uygulama süreci kullanılırsa kullanılsın toz boyaların kullanımı kolay, çevre dostu, uygun maliyetli ve sağlamdır!