Ayboy Elektrostatik Toz Boya

Kumlama Hizmeti

Kumlama; en basit anlatımı ile ; kum adı verilen , kuma benzeyen ama aslında bildiğimiz kumdan farklı bu iş için özel olarak imal edilmiş silis, bazalt, grid adında çeşitleri olan ve kullanım yerleri farklı özel maddeler (bilyalar) ile yapılır.

İletişime Geçin

KUMLAMA NEDİR NASIL YAPILIR?

Kumlama; en basit anlatımı ile ; kum adı verilen , kum?a benzeyen ama aslında bildiğimiz kumdan farklı bu iş için özel olarak imal edilmiş silis, bazalt, grid adında çeşitleri olan ve kullanım yerleri farklı özel maddeler (bilyalar) ile yapılır.

kumlama izmir

Silis: Oldukça ince çeşitleri olan silis kumu genellikle ince saclarda hafif şiddetle kumlama yapılacağı zaman kullanılır. .

Bazalt: Tozuması az denilebilecek bu kum genellikle kapalı ortamlarda kumun geri dönüşümlü olarak kullanılabileceği yerlerde kullanılır. .

Grit: Tozuması en az ve kumlama gücü en iyi olan kum çeşididir. Aslında kum değil demir çürufudur.

KUMLAMA İŞLEMİNİN UYGULANIŞI

Kumlama yukarıda anlatılan KUM?un yüksek basınçlı hava ile metal yüzeye çarptırılmasıdır. Bu çarpma esnasında kum metal yüzeyi mikron mertebesinde aşındırırken aynı zamanda yüzeydeki her türlü istenmeyen maddeyi de kazır, temizler.

KUMLAMANIN DERECELENDİRİLMESİ

Sa 1: Son derece yüzeysel bir temizlik derecesidir. paslanmış yüzeylerde son derece yüzeysel bir temizlik biçimi olup Piyasa da ?süpürme ? olarak adlandırılır.

Sa 2: Paslanmış yüzeydeki pas ve istenmeyen oluşumların oldukça temizlenmiş halidir. Çeliğin kendine has gri rengi kolaylıkla seçilebilir. Piyasada pek tercih edilmeyen bir kumlama derecesidir. Çünkü yüzeysel temizlik için fazla ama derinlemesine bir temizlik için de yetersizdir.

Sa 2,5: Piyasada en çok tercih edilen kumlama derecesi olup çeliğin her türlü pas ve istenmeyen oluşumlardan arındırılmış halidir. Çeliğin kendine has gri rengi tamamen ortaya çıkmıştır.

Sa 3 :Kumlama işleminde yapılabilecek en yüksel temizlik derecesi olup tıpkı Sa 2 gibi piyasada tercih edilmeyen bir derecedir. Çünkü maliyeti ve uygulanma süresi oldukça fazladır. Ayrıca çeliğin mikron mertebesinde de olsa aşınması demektir. Bu da en baştaki çeliği korumak amacına ters düşmektedir.

Kumlama işlemi kuru havalarda mümkün olan en kısa zamanda yapılıp bitirilmeli ve boya işlemine geçilmelidir. Çünkü, üzerindeki pas ve istenmeyen oluşumlar temizlendikten sonra çelik, paslanmaya karşı daha da savunmasız haldedir. Eğer hava da rutubetli ise kumlanmış çelik derhal kararmaya ve paslanmaya başlar.

Yaptığımız her işte, mükemmeli arıyoruz.

Yaptığımız her işte mükemmeli arıyoruz.

Ayboy Elektrostatik Toz Boya / Kumlama

İletişime Geçin